​החלפת מפרק בסיס האגודל עקב שחיקה בבסיס האגודל

אנשים רבים עלולים לסבול ממצב של שחיקה בבסיס האגודל, כתוצאה מחזרה על פעולות שונות, המערבות את האזור. מדובר על נקודת המפגש בין עצם הטרפזיום והעצם המטה- קרפלית, המצויה בכף היד. כדאי לדעת כי המפגש בין שתי העצמות כולל שכבת סחוס, המאפשרת לבצע את התנועות השונות תוך כדי סיכוך מקסימלי.

הדבר מתבטא בתנועה חופשית וגמישה, ללא שום כאב או תחושת אי נוחות. אך עם השנים הסחוס באזור עלול להישחק, דבר שיוביל לפגיעה בתנועת האגודל, תחושת כאב ואי נוחות. יש לזכור כי מפרק האגודל נשחק בדיוק כמו כל מפרק אחר בגוף, כתוצאה מהתהליך הטבעי של הזדקנות הגוף. בדיוק כפי שהסחוס בברכיים נשחק וכל תנועה מלווה בחריקה ואי נוחות, כך הדבר גם לגבי מפרק האגודל. מטופלים רבים סובלים משחיקת סחוס באזור, דבר שמשפיע על איכות החיים והיכולת לבצע תנועות שונות באמצעות האגודל. לכן רבים סובלים מקשיי תפקוד או תחושת כאב באזור. 

איך נראה המשתל שמחליף את השחיקה בבסיס האגודל בזמן הניתוח:

מה חשוב לדעת לגבי החלפת מפרק בסיס האגודל עקב שחיקה בבסיס האגודל?

חשוב להדגיש כי אומנם ישנה שחיקה טבעית של הסחוס המצוי בבסיס האגודל, אך ישנם גורמים סביבתיים שונים, העלולים לזרז את התהליך. גורמים מכאניים למשל, עלולים להוביל לשחיקת סחוס כבר בגיל צעיר, או לחילופין, להתפתחות של דלקת במפרק. הדבר נכון עבור כל מי שמבצע תנועות חזרתיות ויומיומיות עם בסיס האגודל, כמו למשל נגנים, מתכנתים וכל מי שמשתמש במקלדת בתדירות גבוהה, מבלי לשים לב למנח כף היד שלו. כמו כן, אנשים המרבים לסמס מבלי להקפיד על החזקה ארגונומית של הטלפון הנייד, עלולים גם כן לתרום לשחיקת בסיס האגודל שלהם. לרוב הדבר אופייני לנשים שעברו את גיל ה- 40 ולאנשים שחוו פציעה או טראומה מקומית, כולל שבר או נקע של האגודל.

מטופל מספר על הניתוח שעבר להחלפת בסיס האגודל על ידי משתל:

מתי מגיע הזמן לשקול את האופציה של החלפת מפרק בסיס האגודל?

כל מי שמתחיל לחוות קושי בהחזקה של פריטים שונים בין האצבע המורה לאגודל, חייב לפנות לכירורג של כף היד. הדבר נכון לגבי מי שמתקשה לסובב את המפתח בחור המנעול, להחזיק כלי אוכל, לכתוב ולבצע כל תנועה של צביטה. יש לזכור כי ללא טיפול מתאים, אחיזת הצביטה תיחלש ותחושת הכאב תגבר. לכן חשוב לא לזלזל במצב, אלא לפנות במהירות לכירורג המתמחה בתחום. הכירורג אמור לבצע אבחון מקיף ולהחליט לגבי רמת השחיקה של בסיס האגודל. במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפולים שמרניים ללא שום צורך לבצע הליך ניתוחי. טיפולים אלו כוללים הזרקות ביולוגיות לבסיס האגודל, תרגילי פיזיותרפיה, מנוחה, סד ייעודי ונטילה של נוגדי דלקת ומשככי כאבים. הטיפולים יכולים לשפר את המצב ולשמור על הסחוס, או לפחות לדחות את הצורך בביצוע הניתוח. אך במקרים חמורים יותר, לא ניתן לוותר על הליך ניתוחי, שנועד להקל על תחושת הכאב ולהחזיר לכם את טווח התנועה.

ניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל – ארטרופלסטיה

ניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל נחשב לניתוח חדשני, לכן חשוב לוודא כי הוא יבוצע על ידי כירורג שמתמחה בתחום ומכיר את כל הדקויות שלו. בעבר לא היה מנוס מכריתה של הסחוס והעצם של בסיס האגודל, דבר שהוביל לזמן החלמה ארוך במיוחד ותוצאות שכללו הגבלה בטווח התנועה של האגודל. לעומת זאת, הניתוח החדשני של היום מאפשר החלמה מלאה, היעלמות תחושת הכאב וטווח תנועה מלא של בסיס האגודל. הניתוח כולל שימוש בשתלים ייעודיים, שמאפשרים להחליף את המפרק הקיים. כמובן שהליך ניתוחי מתבצע רק במידה והטיפולים השמרניים לא עזרו והכאב בבסיס האגודל מופיע גם בזמן מנוחה. 

כיצד מתבצע ניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל?

במהלך הניתוח הרופא המנתח מוציא חלק מעצם הטרפזיוס, על מנת להחליף אותה בשתל המשמש לצורך החלפת מפרק בסיס האגודל. הניתוח אינו כולל הוצאה של גידים והשתל מאפשר לחקות מבחינה מבנית ותנועתית את המפרק המקורי. ניתן להשתמש בשתלים העשויים מסיליקון או משילובים שונים של טיטניום ומתכות נוספות. הניתוח עצמו אורך כשעה והוא מבוצע בהרדמה כללית או מקומית. במהלך הניתוח מוסרים סחוסי המפרק המקוריים ובמקומם ממוקם השתל המלאכותי. 

מהו תהליך ההחלמה מניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל ומהן תופעות הלוואי האפשריות?

ההחלמה מהניתוח אורכת זמן קצר מאוד. במידה והמטופל סובל מכאבים, ניתן להשתמש במשככי כאבים מתאימים. חשוב לציין כי ניתן לחזור לפעילות השגרתית במהירות. תופעות הלוואי אינן שכיחות, יש לזכור כי מדובר על ניתוח חדשני, העושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ובשתלים עמידים וחזקים, הנקלטים בגוף בקלות ומחקים בצורה יעילה את התנועה הטבעית של היד. 

יש לזכור כי לעומת הניתוח המסורתי, הכולל הוצאה של עצם הטרפזיום (טרפזקטומייה) הגורם להחלשה של היד עם זמן שיקום ממושך מאוד עם תפקוד לקוי של האגודל, הניתוח החדשני מהווה את דרך הטיפול המועדפת ביותר, עם זמן שיקום מהיר של מספר ימים בלבד וחזרה כמעט מידית לעבודה. 

אנו במרפאה של ד"ר עמית קדמי נשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי לגבי ניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל עקב שחיקה בבסיס האגודל. ד"ר קדמי הינו בין המומחים היחידים אשר הוסמכו לביצוע ניתוח החלפת מפרק בסיס האגודל מחברת KERIMEDICAL והינו תלמידו של ד"ר ניקולס דריאנט משוויץ. כיום ד"ר קדמי משמש בתור מנהל המרכז לכירורגיה של היד בתל אביב ובבת ים. הקורסים שעבר דר קדמי כללו עבודה על מודלים שונים של בעיות בבסיס האגודל וכך הגיע ד"ר קדמי לתוצאות הטובות ביותר והמקסימליות בשוויץ ובישראל.

מדובר על רופא בכיר המחזיק בניסיון עשיר ומגוון, שהצטבר לאורך עשור של ניתוחי כף יד ומרפק. לאחר אבחון מקיף ד"ר קדמי ימליץ לרוב על טיפולים חדשניים מחליפי ניתוח, אך כשאין ברירה ההמלצה הכללית היא ניתוח זעיר פולשני, המאפשר החלמה מהירה יותר ופחות סיבוכים אפשריים. לתיאום תור לייעוץ, צרו קשר!

 

רוצים להתייעץ איתי?

תפריט נגישות