שבר בכף היד – זמן החלמה

אנשים רבים סובלים משברים בכף היד, מאחר והנטייה הטבעית היא להושיט את היד קדימה, במטרה להפחית את עוצמת הנפילה. לכן כל מי שמועד במדרגות, מחליק ברחוב או מוצא את עצמו בתאונת רכיבה או תאונת סקי, נוטה לסבול משברים בכפות הידיים. כמו כן, שבר בכף היד מאפיין במיוחד את הגיל השלישי, מאחר ומערכת שיווי המשקל נפגעת ומערכת השרירים נוטה להיחלש. זמן ההחלמה משבר בכף היד תלוי כמובן בדרגת החומרה של השבר ובגיל הפציינט, מאחר וקשישים נוטים להחלים לאט יותר, מאשר אנשים צעירים ובריאים.

שבר בכף היד – מה חשוב לדעת מראש?

רוב השברים בכפות הידיים מתרחשים בעצמות המסרק, המהוות את הבסיס לאצבעות. כמו כן, רבים סובלים משבר רדיוס דיסטלי, המצוי בשורש כף היד. חלק מהשברים מתאחים מהר יותר, בעוד שאחרים עלולים לקחת חודשים ארוכים של החלמה. רבים סובלים משברים בעצמות הגליל, המצויות באצבעות. לרוב מדובר על חבלה הכוללת את מעיכת קצה האצבע, כמו במקרים של נפילת חפץ כבד על כפות הידיים. יש לזכור כי ישנו הבדל עצום בין שבר פתוח לשבר סגור, כאשר שבר פתוח מתייחס למצב שבו העצם השבורה יוצאת לאוויר, בעוד ששבר סגור הינו מצב שבו העור והרקמות לא נפצעו, למרות שהעצם נשברה. בשני המקרים האזור יהיה כואב ונפוח, אך במקרים של שבר פתוח יהיה צורך לטפל גם בפצע שנפער בעור. האבחון מתבצע באמצעות צילומי רנטגן ובדיקה של כירורג שמתמחה בתחום.

שבר בכף היד – טיפול

הטיפול במקרים של שבר בכף היד מותאם לסוג השבר ולדרגת החומרה שלו. במקרים של שבר סגור יש להתייחס למאפייני השבר. שבר יציב יהיה פשוט יותר לטיפול וזמן ההחלמה ממנו יהיה לרוב מהיר יותר, מאשר במקרים של שבר לא יציב, שעלול לזוז ולהתאחות בצורה לא מדויקת. במידה ששני חלקי העצם אינם חופפים זה לזה, יהיה צורך בטיפול מורכב וארוך יותר. כמו כן, במקרים בהם חלק מהעצם חודר לתוך המפרק ופוגע בסחוס, יהיה צורך בהתערבות כירורגית ייעודית. מעבר לכך, ניתן דגש על הגיל של המטופל והצרכים האישיים שלו, מאחר ושבר בכף היד אצל אדם שמתפרנס מנגינה יטופל באופן שונה, מאשר שבר אצל קשיש. לרוב הטיפול כולל קיבוע ובמידה והשבר אינו יציב, יהיה צורך בקיבוע באמצעות פינים מתכתיים. היום ישנם ניתוחים זעיר פולשניים, המקצרים את זמן ההחלמה.

אנו במרפאה של ד"ר עמית קדמי נשמח לספק לכם ייעוץ וטיפול מקיף במקרים של שבר בכף היד. ד"ר קדמי הינו מומחה מוביל בתחום כירורגיה של היד ומשמש בתור רופא בכיר ביחידה לכירורגיה של היד בבית החולים מאיר בנוסף למרפאות בתל אביב ובבת ים. מדובר על מומחה בעל ניסיון של עשור שלם בתחום, הכולל מעל לאלף ניתוחים בשנה. אנו מאמינים בטיפולים חדשניים ובניתוחים זעיר פולשניים, המאפשרים החלמה וחזרה מהירה יותר לשגרת החיים. לקבלת פרטים נוספים, צרו קשר!

 

שבר ביד - שבר בכף היד

רוצים להתייעץ איתי?